odzyskiwanie danych

Rodzaje odzyskiwania danych

Utrata danych z telefonu, komputera, czy przenośnej karty pamięci zawsze jest dotkliwa, bez względu na to czy straciliśmy wyniki swojej pracy, pracę magisterską, czy pamiątkowe fotografie z zagranicznego wypadu. Samodzielne odzyskiwanie danych jest praktycznie niemożliwe, nawet przy użyciu darmowych programów z internetu. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest oddanie sprzętu w ręce fachowców.

Odzyskiwanie danych z komputera

odzyskiwanie danych Jak przebiega tanie odzyskiwanie danych w Gdańsku? Jak kształtują się ceny? Ile trzeba czekać na wyniki? Z pewnością ceny zależą od rodzaju uszkodzenia nośnika oraz od wybranej opcji naprawy. Zwykle firmy oferują opcję standard oraz express, czyli w tempie przyspieszonym. Ta opcja będzie droższa, ale jeśli komuś zależy na tym, by dane szybko odzyskać to będzie to najlepsze rozwiązanie. Usługa expresowa to usługa wykonana nawet w jeden dzień, góra w trzy. Standardowo na zwrot sprzętu czeka się od pięciu do siedmiu dni. Zasadniczo uszkodzenia mechaniczne nośników są trudniejsze do naprawy, w związku z tym odzyskiwanie danych jest także kosztowniejsze. Uszkodzenia mechaniczne to na przykład takie związane z dyskiem głównym, kiedy jest on pęknięty, zalany, styki nie działają. Wtedy nośnik wymaga naprawy, wymiany podzespołów, zanim ekipa informatyków przejdzie do samego odzyskiwania danych.

odzyskiwanie danych Uszkodzenia logiczne to przede wszystkim przypadkowe skasowanie danych. Ktoś zaznaczył nie te pliki do trzeba, usunął je nawet z kosza, więc nic nie da się zrobić. Jednak informatycy poradzą sobie i w takiej sprawie. Uszkodzeniem logicznym może też być sformatowanie dysku. Odzyskiwanie takich danych jest łatwiejsze, zatem też tańsze. Generalnie odzyskiwanie danych z kart, pendrive’ów, czy innych dysków przenośnych jest najtańsza, ze względu na pojemność. Droższe będzie odzyskiwanie danych z dysków twardych, czy z telefonów komórkowych. Co do telefonów to także uszkodzenia logiczne są mniej groźne niż te mechaniczne. Tu podczas wyceny może mieć także znaczenie system na takim działa smartphone, czy będzie to Android, iOS, czy Windows Phone. Jedne systemy są bardziej skomplikowane od innych, czy też są rzadziej używane, więc brakuje specjalistów w tej dziedzinie.

Wtedy taka naprawa jest droższa. Istnieje możliwość odzyskiwania danych także z wideorejestratorów, dyktafonów, czy kamer. Wszystko zalezy od tego co będzie oferował serwis informatyczny. Generalna zasada jest taka, że uszkodzenia mechaniczne, naprawa w trybie ekspresowym i odzyskiwanie dużej ilości danych jest droższe, niż przy uszkodzeniach logicznych, trybie standard i dyskach o małej pojemności.