sieci komputerowe - warszawa

Początki sieci komputerowej i jej rozwój

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez korzystania z komputera i Internetu. Zapomnieliśmy już, jak było w czasach przed spopularyzowaniem tej technologii, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda historia sieci komputerowych. Tymczasem ona wcale nie jest obecna od wielu lat. Początki tej technologii sięgają bowiem raptem sześćdziesięciu lat wstecz.

Historia powstania sieci komputerowej

sieci komputerowe - warszawaWszystko zaczęło się w momencie, gdy Związek Radziecki wystrzelił Sputnika na orbitę. Był to pierwszy sztuczny satelita. Działanie to, w 1957 roku, nie pozostało bez odpowiedni Ameryki, która powołała specjalną Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych – to na jej potrzeby dziesięć lat później skonstruowano sieć, która pozwalała na wymianę pakietów. W niedługim czasie potem uruchamiano kolejne węzły sieci, dodano protokół NCP, który umożliwiał sprawną transmisję danych w określonej sieci komputerowej i mógł obsługiwać nawet 255 maszyn! W 1972 roku zaś powstała pierwsza poczta elektroniczna. Internet na skalę światową ruszył zaś w 1989, kiedy Tim Berners-Lee opracował pomysł na stronę www. Rozwój technologii doprowadził do tego, że dziś mamy do czynienia z naprawdę szybkim i niemal bezawaryjnym Internetem. Praca w sieci komputerowej niesie ze sobą wiele zalet, jeśli chodzi więc o sieci komputerowe – Warszawa jest miejscowością, w którym już niemal każdy jej mieszkaniec ma dostęp do Internetu.

sieci komputerowe - warszawaDziałanie każdej warszawskiej firmy opiera się na sieci komputerowej, która pozwala na to, aby z jednego tylko komputera móc zarządzać pozostałymi urządzeniami, które znajdują się w danej sieci. W ten sposób można pozostałym użytkownikom sieci udostępniać na przykład drukarkę – będzie ona podłączona do jednego tylko komputera, a możemy wydać polecenie drukowania z innego komputera i wszystko będzie działać! Jest to niezwykłe usprawnienie pracy, podobnie ze wszystkimi komputerami w sieci kompatybilne mogą być faksy, skanery i tak dalej. Komputery w sieci mogą pełnić różne role, na przykład jeden z nich może być serwerem baz danych i będzie pozwalał na udostępnianie dowolnych, wybranych informacji, inny zaś może stanowić serwer faksów, który będzie zarządzał obsługą faksami.

Sieć komputerową możemy podzielić ze względu na zasięg, tutaj wtedy wyróżnia się sieć LAN, MAN oraz WAN. Sieć LAN to po prostu sieć lokalna, która pozwala na zarządzanie komputerami w obrębie jednego budynku. Z kolei sieć MAN to już sieć łącząca ze sobą sieci LAN i komputery w obszarze danego miasta. Zasięg globalny to sieć WAN, która może obejmować nie tylko miasta i kraje, a nawet kontynenty.

Leave a Comment