Jaki program magazynowy wybrać?

Wybór programu, który ma ułatwić zarządzanie magazynem nie jest łatwy. Wiadomo, że każde przedsiębiorstwo ma w tym zakresie różne wymagania i potrzeby, a jednocześnie dysponuje odmiennymi możliwościami finansowymi.

Program magazynowy  dla dużych zakładów

program magazynowyChodzi tutaj przede wszystkim o zarezerwowanie odpowiedniej części budżetu dla tego celu, czyli zakupu licencji i przeprowadzenia profesjonalnego wdrożenia w warunkach działania danej firmy. Dużo zależy od konkretnego profilu przedsiębiorstwa. Największą grupą klientów zakupujących system wms są oczywiście firmy z sektora logistycznego, ale nie generują one całego zapotrzebowania na tego rodzaju programy. Inną grupą odbiorców, która może formułować zupełnie inne wymagania odnośnie funkcji spełnianej przez program magazynowy są duże zakłady produkcyjne, które dysponują niezależnymi magazynami, pełniącymi niezwykle ważną rolę w całym łańcuchu produkcyjnym. Te dwie grupy stanowią razem najważniejszą część rynku, ale z wms program może być również wykorzystywany przez firmy specjalizujące się wyłącznie w zarządzaniu magazynami zewnętrznymi lub podmioty publiczne, takie jak muzea lub składnice należące do ministerstwa obrony narodowej i zarządzane przez wyodrębnione do tego celu jednostki. To właśnie konkretne zastosowanie powinno stanowić determinujący czynnik przy wyborze konkretnego programu.

program magazynowyOczywiście zarządzanie magazynem to proces, który nie zachodzi w próżni i ma ona wpływ na pozostałe aspekty działalności. W kontekście poszukiwania konkretnych rozwiązań jest to bardzo ważna sprawa, gdyż w takich przypadkach bardzo istotną kwestią jest łatwość integracji z pozostałymi systemami, takimi jak CRM oraz ERP. Trzeba zwrócić uwagę na to, że poszczególne programy magazynowe mogą się różnić wieloma komponentami, ale nie zawsze musimy korzystać ze wszystkich, dlatego warto dobierać system wms indywidualnie dostosowany do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Warto pamiętać o tym, że płacenie za wms program, który został wyposażony w opcje kompletnie nam zbędne to nie najlepsze rozwiązanie. Wyjątek mogą stanowić firmy, które znajdują się w fazie bardzo intensywnego rozwoju, co sprawia, że w relatywnie krótkim czasie może się pojawić zapotrzebowanie na nowe funkcjonalności. Na koniec warto też wspomnieć o usługach świadczonych przez firmy oferujące systemy wms swoim klientom.

Ten aspekt jest często pomijany, a tak naprawdę to od niego zależy czy zarządzanie magazynem będzie efektywnie prowadzone. Sprawdzony dostawca powinien oferować zarówno usługi wdrożeniowe, jak i integracyjne.

Więcej na stronie http://cbis.pl

Leave a Comment