odzyskiwanie danych z dysków twardych

Jak odzyskać dane z dysku twardego?

Sytuacje, w których przez przypadek stracimy dane na dysku twardym, nie zdarzają się rzadko. Dlatego właśnie na rynku dostępne są profesjonalne firmy, które zajmują się fachowym odzyskiwaniem danych z dysków twardych. Jak przebiega takie odzyskiwanie danych? Po pierwsze, na samym początku profesjonalista musi zdiagnozować uszkodzenie – ocenić, z jakiego powodu doszło do usunięcia danych.

Odzysk danych z dysku nowego i uszkodzonego

odzyskiwanie danych z dysków twardychW zależności od przyczyny, w inny sposób dane będą odzyskiwane. Pierwsza przykładowa sytuacja to taka, w której doszło do uszkodzeń logicznych struktury danych – to znaczy, że użytkownik całkiem przez przypadek usunął konkretne pliki, a teraz za nimi tęskni, lub komputer został zaatakowany przez wirusa komputerowego, który doprowadził do usunięcia plików. W takiej sytuacji wykonywane jest logiczne odzyskiwanie danych z dysku twardego. Ten proces zabiera najmniej czasu, ponieważ dysk twardy jest sprawny, dlaczego wystarczy skorzystać z profesjonalnego programu, który pozwala na przywrócenie plików bez większej ingerencji w system. Obsługa takiego programu jest prosta i poradziłby sobie z nią każdy, jednak tutaj na przeszkodzie staje cena takiego oprogramowania. Aby z niego korzystać, musimy wykupić licencję – a to koszt około 100, 200 złotych. Nierzadko nie opłaca się taki zakup dla jednorazowej próby odzyskiwania danych, ponieważ usługa odzyskiwania oferowana przez profesjonalną firmę jest zdecydowanie tańsza.

odzyskiwanie danych z dysków twardychJeżeli zatem zależy nam na oszczędnościach, zamiast kupować program i samodzielnie przystępować do odzyskiwania danych, lepiej po prostu przekazać dysk twardy w ręce doświadczonych osób, które za nas odzyskają stracone pliki. Zatem logiczne uszkodzenie dysku nie powinno być problemem, inaczej jest w sytuacji uszkodzenia fizycznego – gdy to dysk twardy ulegnie awarii, na skutek której pliki znikną lub stworzą się bad-sectory. Jednakże i takie uszkodzenie nie jest problemem dla profesjonalnej firmy, tylko w tym przypadku cena usługi może być wyższa – wszystko zależy od stopnia trudności i tego, ile pracy wymaga pozbycie się problemu i odzyskanie plików. Niemniej z pewnością na rynku znajdziemy takie firmy, które spełnią nasze oczekiwania pod względem profesjonalizmu usług, jak i przystępnej ceny.

Zatem kiedy zdarzy nam się usunąć przez przypadek pliki lub uszkodzić dysk twardy, nie musimy martwić się utratą ważnych danych, ponieważ bez problemu będzie można je odzyskać. W każdym większym mieście znajdziemy firmę, która prowadzi profesjonalne usługi odzyskiwania danych.