drukowanie 3d

Ile kosztuje druk 3D?

Już od pewnego momentu widoczne stało się, że druk w technologii 3D, nie jest traktowany jedynie w kategoriach ciekawostki. Może być on z powodzeniem stosowany jako alternatywna technologia produkcji. Zaletą jest w tym przypadku fakt znacznie szybszej możliwości uzyskania pożądanej bryły.

Drukowanie 3D czy jest drogie?

druk 3dOczywiście zlecenie wykonania pewnego, komponentu w technologii druku 3D, jest związane z pewnymi, ściśle określonymi opłatami. Jeżeli chodzi o profesjonalny druk 3d – wycena może być bardzo zróżnicowana zależąc przede wszystkim od rodzaju elementu, który ma zostać wyprodukowany oraz użytej technologii produkcji. Należy również pamiętać, że minimalne kwoty zamówienia wykonanego w tej technologii, najczęściej dotyczą również kosztu projektowania 3D, nie tylko samego wykonania projektu. Dzięki temu koszt wykonania pojedynczego komponentu, może być znacznie niższy od minimalnej kwoty za zamówienia. I tak w przypadku projektowania w technologii CAD 3D, należy się liczyć zazwyczaj z kosztami rzędu 150 złotych netto. Tymczasem, w przypadku druku wykonanego w technologii FDM, minimalna kwota wykonania wynosi około 100 złotych netto. Druk wykonany w technologii SLA, to koszt, który również wynosi około 100 złotych. Druk w technologii SLS, jest już zdecydowanie droższy — minimalna kwota to koszt rzędu 350 złotych netto.

drukowanie 3dWynika to przede wszystkim ze znacznie bardziej nowoczesnych technologii wydruku. Nieco mniej należy zapłacić za druk wykonywany w technologii MJF — tutaj koszty wydruku będą wynosić około 250 złotych netto. W zależności od wybrania odpowiedniego rodzaju technologii wydruku, znacznie różne mogą być uzyskane efekty. Powoduje to również, że bardzo trudne jest podanie szczegółowej wyceny z wykonanie czy też zaprojektowanie danej bryły, jeszcze przed wykonaniem danego komponentu. Wszelkie, podane koszty, są czysto szacunkowe, gdyż na końcowy koszt może wpływać szereg czynników zewnętrznych. Chodzi tutaj przede wszystkim o rodzaj zastosowanego filamentu, stopień skomplikowania bryły, ale także różne niespodziewane sytuacje podczas projektowania i realizacji projektu.

W obecnym czasie, widoczna jest stale rosnąca popularność druku, wykonywanego w technologii 3D. Nic dziwnego, gdyż druk ten okazuje się być bardzo często doskonałym zastępstwem dla tych bardziej tradycyjnych, wieloetapowych metod produkcji. W zależności od stopnia skomplikowania tworzonej bryły, rodzaju zastosowanych do jej stworzenia filamentów, czy też użytej technologii wydruku, bardzo różnie może się reprezentować wycena za takie właśnie usługi.