filament pla

Ekologiczny druk 3D ze skrobii

Technologia druku 3D istnieje już od kilku dekad, jednak dopiero w 1986 powstały pierwsze drukarki przeznaczone do użytku komercyjnego. W naszym kraju o druku 3D jest głośno dopiero od paru lat, a obserwując gwałtowny rozwój tej technologii można mieć właściwie pewność, że drukarki 3D mogą zrewolucjonizować nasze codzienne życie i stanowić taki sam niezbędny zakup jak na przykład ekspres do kawy.

Filament PLA do druku

filament plaObecnie druk 3D ma jeszcze mnóstwo ograniczeń, takich jak choćby brak możliwości drukowania przedmiotu z kilku różnych materiałów – zapomnijmy więc, że można wydrukować szczoteczkę do zębów dla niespodziewanie nocującego u nas gościa. Ale zapasowa filiżanka? To jak najbardziej możliwe i udało się m.in. jednemu z pionierów druku 3D, Charlesowi Hullowi, w 1983 roku, co było zresztą jego pierwszym udanym projektem. W druku 3D stosuje się wiele materiałów, które pozwalają na stworzenie bardzo różnorodnych projektów. Choć najpopularniejsze filamenty do drukarek są plastikowe, to nie braknie też takich materiałów jak żywica, metal, beton, materiały węglowe. Pojawiają się też drukarki stosujące w druku… czekoladę albo nici, co pozwala na drukowanie w domu ubrań. Nowa technologia to też nowe troski o środowisko naturalne, dlatego powstają także filamenty z materiałów biodegradowalnych, takie jak PLA, dostępny jest również papier.

filament plaPLA, czyli polilaktyd, powstaje z materiałów w pełni biodegradowalnych, dlatego cieszy się popularnością wśród osób, które chcą łączyć nowe technologie z ochroną środowiska. Filament PLA ze skrobii kukurydzianej jest łatwy w stosowaniu w druku, a rzeczy z niego powstające cechuje wysoki połysk. Niestety jest też dość kruchy, co sprawia, że trudno go zastosować do druku przedmiotów użytkowych. Może jednak z powodzeniem być stosowany w druku przedmiotów dekoracyjnych czy prototypów. Nawet to jednak może ulec zmianie w najbliższej przyszłości, trwają bowiem prace nad wprowadzeniem na rynek filamentów PLA wzbogaconych nanodiamentami, co w znacznym stopniu wpłynie na poprawę wytrzymałości oraz właściwości termicznych tego tworzywa. Dzięki temu biodegradowalny, przyjazny dla środowiska PLA może zyskać większe uznanie w oczach zarówno komercyjnych użytkowników, jak i osób, które stosują druk 3D na własne potrzeby. Taki materiał będzie przewyższać jakością te, które obecnie są dostępne dla amatorskich użytkowników drukarek.

Z uwagi na to, że PLA nie wymaga podgrzewanego stolika, drukarki w których można go stosować są często dość tanie, a więc powszechniej dostępne. Filament z nanodiamentami, ze względu na wysoką jakość i trwałość, będzie stanowić kolejną zachętę, aby samemu zainteresować się wprowadzeniem tej technologii do swojego codziennego życia.

Leave a Comment