Co zrobić kiedy komputer się zepsuje?

Sprzęt elektroniczny, taki jak komputery, może ulec poważnej awarii. Wirusy, uszkodzenia mechaniczne, zalanie, czy częste zawieszanie się to tylko niektóre, najpopularniejsze z nich. Wiadomo, że komputery służą nam nie tylko rozrywce (oglądaniu filmów, słuchania muzyki, czytania książek, grania w gry), czy hobby (obranianie zdjęć, tworzenie grafik, montowanie filmów), ale także do pracy.

Odzyskiwanie danych z dysku komputerowego

Zatem w przypadku awarii sprzętu musimy jak najszybciej zabrać go do serwisu. Wtedy komputer będzie przywrócony do użytku, jednak czy to koniec naszych zmartwień? Otóż nie! Warto także pomyśleć o innych sprawach, dzięki którym unikniemy kolejnej awarii czy innych problemów związanych z elektroniką. Często potrzebne jest na przykład odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku komputerowego, czy zewnętrznego. Awaria komputera sprawi, że nie będziemy mogli mieć dostępu do naszych danych, zostanie uszkodzony plik z ważnymi informacjami. W takim razie w serwisie komputerowym powinniśmy także zamówić usługę odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku. Wtedy wszystko co mieliśmy na komputerze znowu będzie dla nas dostępne. Bardzo częstą awarią jest także zawirusowanie komputera. Wirusy ,,dostają się” do naszego sprzętu kiedy wchodzimy na podejrzane strony internetowe, a także kiedy ściągamy pliki z niepewnego źródła. Nawet używając dysku przenośnego czy pendriva można zawirusować komputer. Wystarczy, że nasz znajomy, którzy przekaże nam dysk miał wirusy na komputerze, a my pendrive wsadzimy do naszego laptopa i nasz sprzęt także zostanie uszkodzony. Wtedy w serwisie komputerowym można zamówić usługę usuwania wirusów, a także zabezpieczenia komputera. Wyczyszczenie go sprawi, że użytkowanie go znowu będzie bezpieczne, ale co dalej? Serwis może zainstalować program antywirusowy, dzięki czemu komputer będzie chroniony i nawet jeśli klikniemy na podejrzaną witrynę internetową to program zablokuje ją, nie wyświetli, wirusy znowu nie zaatakują naszego komputera. Również uszkodzenia mechaniczne komputera czy po prostu zużywanie się sprzętu może nas czegoś nauczyć. Jeśli nasz laptop zostaje zalany to nauczymy się, by nie stawiać napojów zbyt blisko komputera. Jeśli obudowa czy ekran pękną to będziemy następnym razem bardziej ostrożni.

Jeśli bateria coraz słabiej ładowała, komputer często się wyłącza, musi być stale ,,na kablu” ładowarki to zamiast jednej baterii kupmy od razu dwie. Wtedy nie będziemy musieli znowu szukać sklepu z częściami zamiennymi, czekać na przesyłkę z baterią, a i możemy liczyć na zniżki przy kupieniu dwóch sztuk. Oddając komputer do serwisu zadbajmy nie tylko o naprawę, ale także o brak awarii w przyszłości.